Zbavit se ekzému je podobné jako zbavit se molů. Už už myslíte, že je pryč a pak se opět objeví další svědivý holomek. Jste si jistá, že jste udělala všechny preventivní kroky, které jsou k jeho zažehnání potřeba? Pojďte si je s námi jeden po druhém odškrtat.
Příčiny ekzému
O příčinách ekzému bylo mnoho řečeno v minulém díle seriálu, od genetických predispozic, přes potravinové intolerance, krátkodobé podráždění z různých zdrojů, až po nejproblematičtější alergický ekzém. Pokud jste již rozklíčovaly původ vašich obtíží, máte z půlky vyhráno. Můžete se již věnovat jeho dlouhodobému zažehnání.
Osvědčené tipy, jak se zbavit ekzému
Nechte se inspirovat našimi osvědčenými technikami z praxe a brzy najdete svůj vlastní recept, jak se ekzému zbavit. Mějte však na paměti, že žádná kosmetika ekzém nevyléčí! Může ale výrazně ulevit od nepříjemných projevů, jako je svědění, pálení, praskání, nutkavá potřeba škrábání, probděné noci, narůstající nervozita, celkový diskomfort ve vlastní jakoby „těsné“ kůži, které jsou dvojnásobným utrpením zejména pro děti a kojence. Ty navíc škrábání odolat nedokáží.
Pro účinné a dlouhodobě úspěšné řešení ekzému doporučuje dodržovat následující kroky.
1. krok: Vnímejte své tělo
Budete-li bdělé, brzy můžete zjistit, co vám nesvědčí, tedy i zhoršuje ekzém. Všímejte si, jak se, po kterém jídle cítíte, nadýmání, bolavého břicha i pravidelnosti trávení. Všechny tyto drobné detaily mohou odhalit spletité klubko jádra problému.
Všímejte si, jak jsou vaší kůži příjemné textilní materiály, se kterými přicházíte do kontaktu. Nakupujete jen ty přírodní? Ani ty totiž nemusí být jistotou. Důležité je, nechat pokožku dýchat. A také se zaměřit na strukturu látky. Ta by měla být tak hladká, aby pokožku nedráždila, neuvolňovala chloupky a nehrozilo riziko přilepení k ekzému.
Z přírodních materiálů je vhodný zejména len, bambus či konopí, ale dokonce i některé kvalitní textilní směsi. Nevhodné jsou zejména „chlupaté“ materiály, jako je merino, flanel, mikroplyš či klasická vlna. To se samozřejmě týká nejen samotného oblečení, ale i ložního prádla, ručníků a přikrývek na gauč.
Sledujte reakce svého těla a nechte se jím vést. Nasměruje vás zpět na správnou cestu.
2. krok: Zdravý životní styl v rytmu intolerancí
Byla u vás zjištěna intolerance na nějaký druh potravin? Skvěle! Máte velkou šanci se ekzému zbavit, ale bude to vyžadovat trpělivost a silnou vůli.
Pokud jíte potravinu, na kterou jste tzv. intolerantní, vzniká ve střevech podráždění až zánět. Takto „bolavá“ střeva pak mohou přecitlivěle reagovat i na potraviny, které by jim za zdravého stavu nedělaly žádný problém.
Při intoleranci je proto naprosto klíčové, střeva nejprve zcela zhojit a zklidnit. Toho docílíte nejlépe tak, že ze svého jídelníčku na delší dobu (aspoň 3 měsíce) vyřadíte veškeré obecně dráždivé potraviny jako je alkohol, káva, kořeněná jídla, příliš mnoho cukru,
a zároveň i potraviny, na které vám byla intolerance zjištěna.
Pokud tuto informaci nemáte nebo se stav po měsíci takového stravování nelepší, je potřeba začít s tzv. eliminační dietou. Tedy, že ze svého jídelníčku postupně vysadíte i další potraviny. Mezi nejproblematičtější patří kravské mléko, hovězí maso, vejce, sója, ořechy, ryby a lepek, ale problém může způsobovat v podstatě jakákoliv potravina.
Takto se stravujete, dokud nezpozorujete zlepšení. Teprve potom je opět možné jednotlivé potraviny znovu zařazovat, vždy po jedné potravině za týden. Sledujte, jak tělo na každou z nich reaguje, které potraviny mu nesedí. Po úplném vyhojení střev je dokonce možné, že vaše intolerance zcela zmizí. Při léčebném procesu je samozřejmostí dostatečně kvalitní a dlouhý spánek a pravidelný pohyb v přírodě.
Buďte blíže potřebám svého těla…
Mějte na paměti, že zhojení a zklidnění organismu po vysazení dráždivé potraviny může trvat až tři měsíce. Obrňte se proto trpělivostí a seznamujte se s pravými potřebami svého těla, aby opět skvěle prospívalo.
Svůj nemalý díl nese i správná a pravidelná psychohygiena. Plánujte si dny dostatečně dopředu, trénujte práci s emocemi, mindfullnes praxi, dechová cvičení, meditaci, a hlavně si dopřávejte různé radosti. Smích a pozitivní mysl jsou velcí pomocníci. Tělo má totiž v opačném případě kouzelnou vlastnost somatizace, tedy fyzických projevů nezpracovaných emočních bloků, často právě v podobě ekzému, kdekoliv na těle. Zdravá mysl zde hraje skutečně klíčovou roli.
3. krok: Odstraňte zdroje dráždění
Chraňte svou pokožku před všemi vnějšími zdroji dráždění. Vyměňte prací, mycí i kosmetické produkty za non-toxic přírodní, které jsou ke kůži šetrnější (třeba od zn. Alchymistky). Ideální je s čistícími látkami nepřijít vůbec do kontaktu. Předejte úklid jinému členu domácnosti nebo používejte hypoalergenní nitrilové rukavice.
POZOR! Každé mýdlo vysušuje, čímž ekzém zhoršuje! Doporučujeme proto používat hydrofilní oleje jako je náš Umyju něžně. Zbaví nečistot a zároveň promaže a zvláční.
Volte spíše chladnější vodu, zkraťte dobu mytí a místo koupele se raději osprchujte.
4. krok: Promazávejte
Pro dokonalý komfort, vláčnost pokožky a vytouženou úlevu od nepříjemných projevů je nutné pokožku pravidelně promazávat a vrátit jí tak ztracenou pohodu a ochrannou bariéru. Při fázi mokvání uleví naše zklidňující zinková mast Bílá noční teenka a během fáze suchého olupujícího ekzému pokožku zregenerují naše másla z řady Něžná.
Zajímá vás, jak naložit s prvním stádiem ekzému ve fázi mokvání? Těšte se na další díl našeho seriálu.